Nebuď plejtvák – neplýtvej

Nebuď plejtvák – neplýtvej je naše nová informační a preventivní kampaň, která má za cíl omezit plýtvání jídlem a pomůckami do školy. Žáci a žákyně plejtváka v červnu potkají nejen ve školní jídelně, ale také v aule u hlavního vchodu. Zatímco první plejtvák upozorňuje na plýtvání jídlem vydaném ve školní jídelně a zároveň označuje místo, kde mohou děti nechtěnou pochoutku (ovoce, sušenku či jinou pochutinu podávanou jako doplněk k obědu) zanechat pro spolužačku či spolužáka, který by si rád přidal či přidala, druhý označuje krabici na školní pomůcky.

Do té mohou děti umístit nedopsané sešity, nedopotřebované barvy, nechtěné pracovní sešity – jednoduše to, co by normálně skončilo v koši, ale lze to ještě využít pro společný užitek všech – k zapůjčení, hromadnému spotřebování při výtvarce, na „šmíráky“, když si někdo zapomene sešit… Preventivní kampaň reaguje na každoroční koše přetékající různým materiálem, který by ještě mohl dál posloužit. Žáci a žákyně se mohou spolu s plejtvákem zamyslet, zda je opravdu daná věc již určena na vyhození, nebo ji ještě mohou dát nový život. Vše, co v krabici skončí, bude přebráno a využito pro potřeby našich školních dětí. Je samozřejmě možné přinést i staré pomůcky (například starý penál, nedopsaný sešit, pracovní sešit), které doma zbyly a už nemají upotřebení.