PROJEKT „Místní akční plán rozvoje vzdělávání I OP JAK pro území ORP Plzeň“
Naše škola je zapojena do Na projektu s názvem Místní akční plán rozvoje vzdělávání I OP JAK pro území ORP Plzeň. Projekt je osmnáctiměsíční iniciativa zaměřená na zvýšení kvality vzdělávání ve školách v Plzni a okolních obcích. Do projektu je zapojeno 120 škol různých typů, přičemž klade důraz na vzdělávání ředitelů, učitelů i žáků a podporuje rozvoj digitálních dovedností, demokratických kompetencí a spolupráci školské komunity. Projekt je financován z prostředků Evropské unie a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR.
Škola je zapojena do projektu Innovative STEPS Erasmus+, ve kterém spolupracuje se Západočeskou univerzitou, Slovenskou obezitologickou asociací a základními školami ze Slovenska a Bulharska. Projekt je zaměřený na vzdělávání v oblasti enviromentalistiky a zdravé výživy. Cílem je vytvořit mezipředmětové materiály pro výuku žáků v těchto oblastech, prohlubovat občanské kompetence a kritické myšlení. Vytvořené materiály nabídnou pedagogům nové metody pro výchovu dětí k udržitelnému způsobu života, efektivnímu získávání a ověřování informací a zlepšení fyzického a emocionálního zdraví.
PROJEKT „Vzdělávání 4.0 v Plzeňském kraji“
Naše škola již pátým rokem spolupracuje s SPŠD Plzeň. Aktuálně se podílíme na druhém projektu „Vzdělávání 4.0 v Plzeňském kraji“, do kterého se naše škola zapojila 1. 1. 2021. Celkem je v tomto projektu zapojeno 26 subjektů Plzeňského kraje, kteří jsou partnery projektu s finančním příspěvkem. Spolupracovat v rámci jednotlivých klíčových aktivit bude dalších 88 základních a 19 mateřských škol v plzeňském regionu. Cílem této výzvy je podpořit intervence naplánované v krajském akčním plánu vedoucí ke zkvalitnění řízení škol a zvýšení kvality vzdělávání na území krajů prostřednictvím realizace zastřešujících aktivit, které jsou komplementární s aktivitami škol. Cílem je taktéž zaměření na rozvoj kompetencí pedagogů.
Do projektu se průběžně zapojují žáci druhého stupně naší školy. Jednou z činností je každoroční kroužek, který se zaměřuji na programování, autonomní systémy, drony apod. Další aktivitou jsou projektové dny a exkurze konané například v kaolinovém dolu v Nevřeni, ve spalovně v Chotíkově, v muzeu ČD v Lužné u Rakovníka, v automobilovém závodu v Mladé Boleslavi aj.
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské unie, z Integrovaného regionální operačního programu – ITI. Reg. č. CZ.06.2.67/0.0/0.0/16_066/0010285.
Cílem je zlepšení celkové úrovně výuky digitálních dovedností a přírodovědných předmětů, zefektivnění edukačního procesu ve vztahu k žákům i k pedagogům v návaznosti na schválené strategie MAP a ITI plzeňské metropolitní oblasti v 7. ZŠ a MŠ v Plzni. Realizace opatření umožňuje bezbariérový přístup do učeben. Vybavení lze využít v rámci mimoškolního vzdělávání žáků a studentů a ke spolupráci škol.
Projekt je zaměřený na žáky, pedagogické pracovníky a osoby se speciálními vzdělávacími potřebami.
Jeho realizací se přispěje k vyřešení následujících problémů: nedostatečná dostupnost a propustnost vzdělávání a zaměstnávání; nedostatečné využívání nástrojů sociální inkluze; nízká atraktivita technických a přírodovědných oborů; zastaralé formy výuky.
Potřebnost projektu: Realizované aktivity vychází z šetření v rámci zpracování Strategického rámce MAP do roku 2023 v území ORP Plzeň a z analýzy Strategie ITI plzeňské metropolitní oblasti, naplňují v nich stanovené cíle. Součástí projektu je zajištění vnitřní konektivity v nástavbě budovy, navazuje na již dokončenou modernizaci ve stávající budově.
Realizace projektu probíhala od ledna 2019 do října 2019.
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské unie, z Integrovaného regionální operačního programu – ITI. Reg. č. CZ.06.2.67/0.0/0.0/16_066/0005897.
Cílem je zlepšení celkové úrovně výuky technických předmětů, cizích jazyků, digitálních dovedností a přírodovědných předmětů, zefektivnění edukačního procesu ve vztahu k žákům i pedagogům v návaznosti na schválené strategie MAP a ITI plzeňské metropolitní oblasti ve vybraných 10 ZŠ v Plzni. Realizace opatření umožní bezbariérový přístup do škol/učeben. Součástí projektu je vyřešení vnitřní konektivity ve školách. Vybavení lze využít v rámci mimoškolního vzdělávání žáků a studentů a ke spolupráci škol.
Projekt je zaměřený na žáky, pedagogické pracovníky a osoby se speciálními vzdělávacími potřebami.
Jeho realizací se přispěje k vyřešení následujících problémů: Nedostatečná dostupnost a propustnost vzdělávání a zaměstnávání; nedostatečné využívání nástrojů sociální inkluze; nízká atraktivita technických a přírodovědných oborů; zastaralé formy výuky.
Potřebnost projektu: Realizované aktivity vychází z šetření v rámci zpracování Strategického rámce MAP do roku 2023 v území ORP Plzeň a z analýzy Strategie ITI plzeňské metropolitní oblasti, naplňují v nich stanovené cíle. Modernizace vnitřní konektivity je nezbytná z toho důvodu, že datová síť na jednotlivých školách nesplňuje požadované standardy, výkon sítě a její stabilita nejsou optimální.
Předpokládaný termín realizace projektu: 06/2017 – 06/2018.
Etapa 2
Projekt byl spolufinancován z prostředků Evropské unie, z Integrovaného regionální operačního programu – ITI.
Reg. č. CZ.06.2.67/0.0/0.0/16_066/0008092.
Cílem bylo zlepšení celkové úrovně výuky technických předmětů, cizích jazyků, digitálních dovedností a přírodovědných předmětů, zefektivnění edukačního procesu ve vztahu k žákům i pedagogům v návaznosti na schválené strategie MAP a ITI plzeňské metropolitní oblasti ve vybraných 19 ZŠ v Plzni. Součástí projektu byla realizace vnitřní konektivity ve školách (instalace WiFi z důvodu možnosti využití tabletů při výuce odborných předmětů). Vybavení lze využít v rámci mimoškolního vzdělávání žáků a studentů a ke spolupráci škol.
Projekt byl zaměřený na žáky, pedagogické pracovníky a osoby se speciálními vzdělávacími potřebami.
Realizace přispěla k vyřešení následujících problémů:
nedostatečná dostupnost a propustnost vzdělávání a zaměstnávání
nízká atraktivita technických a přírodovědných oborů
Realizované aktivity vycházely z šetření v rámci zpracování Strategického rámce MAP do roku 2023 v území ORP Plzeň a z analýzy Strategie ITI plzeňské metropolitní oblasti, naplňují v nich stanovené cíle.
S rozvojem nových technologií a jejich cenové dostupnosti rostou i požadavky na bezdrátovou konektivitu, kdy je možné využít pro výuku i zařízení, která vlastní žáci (mobilní telefony, tablety apod.). Z důvodu nutnosti zajištění využití tohoto nového trendu ve výuce došlo k rozšíření WiFi sítě za současného zabezpečení bezpečnostních protokolů průniku do vnitřní sítě.
Fyzická realizace projektu probíhala v období 05/2018 – 09/2018 v oblastech:
Vybavení odborných učeben:
Počet nově vybavených odborných učeben: 95, náklady celkem 23,25 mil. Kč vč. DPH.
Z toho:
Sestavy LCD panelů s tabulovými křídly a pojezdy: v 17 ZŠ vybaveno 90 odborných učeben, hodnota zakázky 15,55 mil. Kč vč. DPH
Tablety: v 11 ZŠ vybaveno 16 odborných učeben, hodnota zakázky 3,22 mil. Kč vč. DPH
Jazyková laboratoř: v 9 ZŠ vybaveno 9 odborných učeben, hodnota zakázky 2,69 mil. Kč vč. DPH
Počítače: v 17 ZŠ vybaveno 90 odborných učeben, hodnota zakázky 1,79 mil. Kč vč. DPH
Zajištění vnitřní konektivity:
Instalace Wi-Fi: realizováno v 11 ZŠ, celkové náklady 9,02 mil. Kč vč. DPH
Celkové náklady na realizaci projektu:
Náklady celkem vč. DPH: 32,27 mil. Kč
Proplacená výše dotace IROP vč. DPH: 28,74 mil. Kč
Stanovená udržitelnost projektu v období 04/2019-04/2024 (5 let).
Naše škola je zapojena do projektů „Ovoce a zelenina do škol“ a „Mléko do škol“
Projekt byl v České Republice zahájen jako „Ovoce do škol“ ve školním roce 2009/2010. Jedná se o projekt Evropské Unie, jehož cílem je přispět k trvalému zvýšení spotřeby ovoce a zeleniny, vytvořit správné stravovací návyky ve výživě dětí a tím zároveň bojovat proti dětské obezitě. Projekt je aktuálně zaměřen na žáky prvních až pátých ročníků základních škol a děti z přípravných tříd, kterým je zdarma dodáváno čerstvé ovoce a zelenina nebo ovocné a zeleninové šťávy.
Mezi doporučené produkty pro dodávky „Ovoce do škol“ lze zahrnout následující: jablka, mandarinky, pomeranče, banány, hrušky, mrkve, ředkvičky, rajčata, hroznové víno, broskve, nektarinky, okurky, švestky, blumy, kedlubny, jahody, papriky, meruňky, kiwi, hrachové lusky, ananasy, grepy, pomela, ovocné nebo zeleninové saláty a ovocné nebo zeleninové 100% šťávy.
Výběr zemědělských produktů nabízený ke konzumaci dětem by měl být v souladu s Výživovými doporučeními pro obyvatelstvo ČR vydanými Ministerstvem zdravotnictví ČR. To znamená, že by výběr čerstvého ovoce a zeleniny měl být co nejpestřejší, přičemž by měly být upřednostňovány druhy ovoce a zeleniny našeho klimatického pásma, nejlépe místní produkce. Případné zahrnutí exotického ovoce lze považovat za zpestření a rozšíření znalostí v rámci učebních osnov seznámením se s druhy ovoce jiných klimatických pásem, například v návaznosti na výuku přírodovědných a zeměpisných předmětů.
Program podpory spotřeby mléka ve školách existuje v České republice již od roku 1999. Po vstupu ČR do Evropské unie byl tento projekt přizpůsoben unijním předpisům a fungoval pod názvem Podpora spotřeby školního mléka. Ve školním roce 2017/2018 došlo ke sjednocení podmínek pro poskytování ovoce, zeleniny a mléka do škol a projekt se stal pod názvem Mléko do škol součástí školního projektu spolu s Ovocem a zeleninou do škol.
Cílem projektu je snížení deficitu vápníku u dětské populace, zlepšení stravovacích návyků dětí, výchova budoucích spotřebitelů a zajištění odbytu mléka pro zemědělce.
Naším schváleným dodavatelem je firma Brázda s.r.o.
WOW
Veškeré informace o tomto projektu najdete na níže uvedeném odkazu WOW – odkaz
Naše škola byla oslovena zástupci ze ZČU Pedagogické fakulty Katedry fyziky, matematiky a technické výchovy, abychom se zapojili do projektu Didaktika – Člověk a příroda A. Hlavním cílem projektu je rozvoj kompetencí učitelů ve vzdělávací oblasti RVP ZV Člověk a příroda prostřednictvím pravidelné a dlouhodobé spolupráce akademiků, pedagogů ZŠ a odborníků ze Science center. Projekt je zaměřen na inovace v oborových didaktikách biologie, fyziky, geografie a chemie, konkrétně identifikaci a řešení problematických míst kurikula (v učivu ročníků, kdy se žáci na základních školách s danými obory poprvé setkávají a v ročnících návazných).
Naše škola se zapojila do projektu Zvýšení kvality vzdělávání žáků, rozvoje klíčových kompetencí, oblastí vzdělávání a gramotností.
Cílem projektu je podpora profesních kompetencí učitelů a studentů s klíčovými dopady na žáky v souladu s definovanými cíli RVP. V tzv. Společenství praxe bude zajišťována pravidelná spolupráce a vzájemné obohacování aktérů-učitelů ZŠ/SŠ, učitelů VŠ, pracovníků NNO, budoucích učitelů-studentů VŠ v tématech výzvy (čtenářská, matematická, informační gramotnost, sociální a občanské kompetence a vzdělávací oblast Člověk a příroda) s uplatněním inovativních, aktivizačních a reflektivních přístupů.
EU PENÍZE ŠKOLÁM
Ve školním roce 2011 – 2012 a 2012 – 2013 jsme díky projektu „EU peníze školám“ mohli vybavit naši školu interaktivní technikou, zpestřit žákům výuku novými pomůckami a pracovními listy. Nedílnou součástí projektu je i zabezpečení prevence sociálně patologických jevů a rizikového chování dětí. Oslovili jsme proto o. s. Johan, které se zabývá netradičními preventivními programy založenými na dramatizaci příběhů a sdělení formou zážitku. Struktura a plán programu je vytvořen tak, aby nedošlo k závažnějšímu zameškání učiva. Žáci II. stupně budou pracovat po tři dny v tříhodinových blocích společně s lektory sdružení. V průběhu I. pololetí letošního školního roku budou takto podpořeny 6. – 8. ročníky. Na deváté třídy čekají bloky preventivních aktivit až ve druhém pololetí. Společně s občanským sdružením spolupracují i výchovná poradkyně školy a metodička minimální prevence, které společně s lektory sestavily tématický plán realizovaných akcí. Akce jsou pro školu připraveny na míru dle jejích potřeb a priorit.